Дани европске баштине 2018 – „EVROPSKA GODINA KULTURNOG NASLEĐA – UMETNOST DELJENJA“

Muzej ugljarstva u Senjskom Rudniku i ove godine učestvuje u obeležavanju velike evropske manifestacije
koja promoviše kulturno nasleđe. Ovogodišnja zajednička tema Dana evropske baštine na nivou Evrope je
„Evropska godina kulturnog nasleđa – umetnost deljenja“.
U okviru ove manifestacije muzej je pripremio dečju radionicu o TRADICIONALNOJ PRIPREMI HLEBA.
Cilj radionice je da deca vide kako se hleb nekada pripremao i pekao u domaćinstvima, ali i da ih upoznamo sa
pekarskim zanatom gde će glavnu ulogu imati pekarska porodica koja se ovim poslom u Senjskom Rudniku bavi već
40 godina. Članovi te porodice će biti aktivni učesnici radionice gde će pokazati kako se mesi i peče hleb
u velikim pećima. Deca će imati priliku da se i sama oprobaju u mešenju hleba,i pripremi još nekih
tradicionalnih recepata u čemu će imati pomoć svojih nastavnika i radnika muzeja.

Radionica će se održati u Muzeju ugljarstva, 02.10.2018. sa početkom u 10 časova.

О нама

Музеј угљарства у Сењском Руднику је основан, на иницијативу РМУ „Рембас“, са задатком да прикаже рударско-техничко-историјски развој РМУ „Рембас“ и осталих рудника угља у Србији. Експонати Музеја приказују развој угљарства у Србији од периода антике до данашњих дана. Музеј угљарства спада у специјализоване музејске установе техничког типа и налази се у саставу Заједнице музеја науке и технике Србије. Основна делатност Музеја обухвата послове прикупљања, проучавања, обраде и презентације предмета и грађе који су од значаја за проучавање историје технолошко-техничког развоја рударства у Србији.

МУЗЕЈ УГЉАРСТВА у Сењском Руднику
35234 Сењски Рудник