Машинска радионица саграђена је 1922. године за потребе рудника. Данас представља занимљив и живописан део музејског комплекса Музеја угљарства. Свака од четири просторије машинске радионице представља једну интересантну поставку из живота рудара.
Тако ћете се у првој просторији упознати са друштвеним животом рудара између два светска рата. Рудари су одувек били веселе и ведре природе па је с тим у вези и њихов приватни живот,живот након изласка из јаме био богат различитим активностима. 1930. године у Сењском Руднику основано је Соколско друштво у овиру кога су осниване различите секције почевши од више спортских клубова, преко музичких и глумачких секција, до актива жена и других удружења. Изложбу аутентичних фотографија које приказују тај сегмент из живота рудара можете погледати у некадашњој столарској радионици.
Друга просторија, некадашњи приручни магацин, данас осликава домаћинство рудара из прве половине двадесетог века. Ту можете видети како и чиме су рударске куће биле опремљене, као и један мали део поставке који нас враћа у прву основну школу Сењског Рудника која је основана давне 1896. године.
Просторију машинске радионице данас је заменила поставка који носи назив „Жене у рудницима угља некад и сад“. Ова поставка с разлогом носи епитет најдирљивије поставке у музеју. Поставка која би још могла да носи и назив „рударске сузе, крв и зној из ока женског бића“ нас води од краја 19. века, од једне тихе домаћице, супруге и мајке са великим теретом на леђима, до данашње модерне жене, жене рудара која раме уз раме са мушкарцима зарађује свој хлеб са седам кора дубоко у утроби земље.
Последња, али не најмање важна просторија машинске радионице је стара ковачница са две оригиналне ковачке ватре које су и данас у функцији. Поставка у потпуности реконструише некадашњи изглед ковачнице и посетиоце упознаје са начином рада најбољих мајстора ковача који су свој занат пекли баш у овој радионици.